تحلیلگران مختلف، بانکها و افراد شکاک، همه بر این باورند که بیت کوین همچون حبابی است که عمدتا بدلیل افزایش سریع نرخ آن هر لحظه ممکن است بترکد.

Placeholder

 

تحلیلگران مختلف، بانکها و افراد شکاک، همه بر این باورند که بیت کوین همچون حبابی است که عمدتا بدلیل افزایش سریع نرخ آن هر لحظه ممکن است بترکد. اگر منصفانه نگاه کنیم به این نکته پی خواهیم برد که دقیقا ۱۷۸۹ روز طول کشیده تا نرخ بیت کوین از ۰ دلار آمریکا به ۱۰۰۰ دلار برسد و تنها ۱۳ روز زمان برده که از ۶ دلار به ۷ دلار افزایش یابد و این صعود بسیار سریعی بوده است. این نشانه ها علائم هشدار دهنده ترکیدن این حباب است. در حالیکه دیگران بر این باورند که این انفجارِ ارزهای رمزگذاری شده، فناوری ها و صنایع را در دراز مدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. ما نمی گوییم که بیت کوین دست نیافتنی است. اما در سال ۲۰۱۳ هنگامیکه تقاضا به سرعت افزایش یافت و بازار نتوانست جوابگوی این درخواست ها باشد و ارزش آن از ۱۳۰۰ دلار به ۲۰۰ دلار سقوط کرد، حباب بیت کوین ترکید. پس از این رویداد قیمت ها درست مانند فراز و نشیب هایی که در سایر ارزهای رمزگذاری شده هم شاهد هستید، دوباره بسرعت افزایش یافت. با این حال هنگامیکه ما تصورمان در مورد پتانسیل بیت کوین را از کوتاه مدت به دراز مدت تغییر دهیم، می توانیم نگرش نسبتا متعادلی نسبت به این ارز تغییر دهنده صنعت داشته باشیم.

ما از تسلا استفاده می کنیم چون درست مانند بیت کوین در بدو پیدایش آنرا همچون یک حباب می دانسته اند. تسلا یک فناوری تغییر دهنده صنعت خود است که دارای بازار رو به رشد و بالغ بر ده میلیون مصرف کننده می باشد.

کارشناسان و تحلیلگران حتی اکنون هم تسلا را یک حباب می دانند چرا که نرخ آن از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ به ازای هر سهام از حدود ۲ دلار به ۳۰۲ دلار رسیده است. با این حال در طول این سالها اصلاحات کوچک و بزرگی صورت گرفته است. از جمله در دسامبر ۲۰۱۵ که ارزش سهام در حدود ۲۴۰ دلار بوده و در فوریه ۲۰۱۶ به حدود ۱۵۰ دلار سقوط کرده است. با این حال وقتی شما به سهام تسلا در طول زمان نگاهی می اندازید، در می یابید که آن بازیابی شده و همچنان برآن است به عنوان نوعی تجارت پایدار به کار خود ادامه دهد.

 

هیچ شباهتی می بینید؟

روند افزایش نرخ فعلی بیت کوین بسیار شبیه افزایش نرخ تسلا در بدو پیدایش آن است و درست به همان صورت حبابهای کوچک در این مسیر دیده می شود.

در حالیکه انتظار می رود مانند هر چیز دیگر در نشیب و فرازهای بیت کوین اصلاحاتی صورت گیرد، لازم است ما به تفاوت بازار بیت کوین با سایر ارزهای رمزگذاری شده بیندازیم. اولا این شرکت در هر صورت با سودآوری همراه است و افزایش نرخ آن بدلیل تقلب و کلاهبرداریهایی که در بازار  صورت می گیرد، نیست. دوما بانکها و دولت ها در ارزش بازار این صنعت نقشی ندارند. از آنجاییکه عرضه بیت کوین محدود است، سرمایه گذاری بیشتر بر آن باعث افزایش نرخ آن می شود. ما می توانیم با وجود بیت کوین شاهد عرضه و تقاضای پایه در کار باشیم. تقاضا بالا اما عرضه محدود است و این روند باعث افزایش نرخ می شود.

اگر بیت کوین یک حباب بود، به بزرگترین حبابی که تا کنون دیده ایم مبدل می شد، درست مانند حباب طلا که ۶۰۰۰ سال از عمر آن می گذرد اما بعید بنظر می رسد. ما بیت کوین را حس می کنیم و هر چیزی که همراه این فناوری وارد بازار ارزهای رمزگذاری شده می شودتازه در آغاز راه است.