شایعات پیرامون بیت کوین، بیشتر از همیشه شده است زیرا ارزش این ارز رمزنگاری شده به بیش از ۱۰٫۰۰۰ دلار افزایش یافته و کل ارزش بازار را بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار، رسانده است.اکنون، دنیای بیت کوین به دنیای تسلا نیز ورود پیدا کرده است زیرا مالک مدل S، تجهیزاتی برای ماین کردن ارز رمزنگاری شده در خودروی برقی خودش ساخته است.

Placeholder

 

شایعات پیرامون بیت کوین، بیشتر از همیشه شده است زیرا ارزش این ارز رمزنگاری شده به بیش از ۱۰٫۰۰۰ دلار افزایش یافته و کل ارزش بازار را بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار، رسانده است.اکنون، دنیای بیت کوین به دنیای تسلا نیز ورود پیدا کرده است زیرا مالک مدل S، تجهیزاتی برای ماین کردن ارز رمزنگاری شده در خودروی برقی خودش ساخته است.

افراد ناآشنا با بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده، باید برای پردازش تراکنش ها و نگهداری بلاکچین از توان محاسباتی ایجاد شده توسط ماینرها استفاده کنند که به صورت یک دفترکل برای کل ارزهای رمزنگاری شده عمل می کند. افرادی که به این توان پردازشی کمک می کنند، ماینر(miner) نامیده می شوند و با همین ارز رمزنگاری شده، پاداش دریافت می کنند. اصل این کار به سخت افزار و برق مورد نیاز برای محاسبات مذکور برمی گردد. شما می توانید این هزینه ها را تا آنجا که ممکن است پایین نگه دارید تا سودآوری ماینینگ خود را حفظ کنید. به این دلایل، مردم غالباً پیشنهاد می دهند که رایانه ی خودکار (Autopilot) قدرتمند تعبیه شده در خودروهای تسلا می تواند هنگامی که توسط سیستم خودکار مورد استفاده قرار نمی گیرد (پردازشی انجام نمی شود)، برای ماین کردن بیت کوین مورد استفاده قرار گیرد اما برای این کار، شرکت تسلا باید امکان دسترسی به آن رایانه را فراهم کند و من فکر می کنم اکثر مردم موافق این باشند که بهتر است این رایانه تنها در اختیار سیستم خودکار باشد که ویژگی های امنیتی مهمی را تأمین می کند. در حال حاضر، یکی از اعضای گروه Tesla Owner Worldwide در فیسبوک به شوخی پیشنهاد کرده که از ویژگی برقی بودن خودروهای تسلا به جای توان پردازشی استفاده شود. عضو دیگر این انجمن، این پیشنهاد را جدی گرفته و تجهیزات ماینینگ سازگار با مدل S قبلی این خودرو را ساخته است

در حال حاضر، این سیستم برای GPUها ارائه شده است(هرچند GPUها نصب نشده اند) و بنابراین احتمالاً برای بیت کوین مورد استفاده قرار نگیرد، اما می تواند برای سایر ارزهای رمزنگاری شده استفاده شود. این طرح باید چه ویژگی هایی را برای تجهیزات ماینینگ تعبیه شده در داخل خودرو به همراه داشته باشد؟ واقعاً معلوم نیست. این ایده برای دسترسی رایگان به برق توسط شبکه ی سوپرشارژر پیشنهاد شد. از لحاظ فنی، اگر فردی بتواند برق سیستم های ماینینگ را از تسلا تأمین کند، که این همان چیزی است که مالک آن ادعا می کند، هرچند معلوم نیست که وی چگونه می تواند ۲٫۸ کیلووات (kW) برق مورد نیاز برای باتری را تامین کند، تنها در صورتی می تواند از انرژی رایگان استفاده کند که خودروی تسلا ی وی تحت برنامه ی سوپرشارژینگ رایگان و نامحدود قرار داشته باشد که این برنامه برای اکثر خودروهای مدل S و X ارائه شده است. البته، این طرح، مسائل مربوط به خودش را نیز دارد. از نظر اخلاقی، هدف شبکه ی سوپرشارژر چنین کاری نبوده است و بنابراین ممکن است با افرادی که از این خودرو به جای رانندگی در مسافت های طولانی (که هدف اصلی تسلا بوده است)، برای تأمین برق تجهیزات ماینینگ استفاده می کنند، مشکل پیدا کنند. همچنین، این کار به استفاده ی مضاعف از باتری نیاز دارد که این برای ماندگاری و دوام باتری، خوب نیست. در نهایت، این تجهیزات، حرارت زیادی در خودروی مدل S تولید خواهد کرد. به غیر از گرم شدن خودروی شما برای به دست آوردن چند دلار، معلوم نیست که از این گرمای تولید شده استفاده ای می توان کرد. جدای از برق رایگان، که آن هم مشکلات خودش را دارد، این طرح واقعاً مزایای چندانی ارائه نمی دهد.

اخیراً، ایلان ماسک(Elon Musk) از یک کامیون و یک رودستر(roadster) جدید رونمایی کرده است. هر دوی این ها، سه چیز مشابه دارند: یک باتری، چند موتور و تعدادی چرخ. هر دو بسیار سریع و کارآمد هستند و نه تنها از تمام رقبای هم رسته ی خود برتری دارند، بلکه با حذف بخش های غیر ضروری و مشکلات قدیمی، کل صنعت خودروسازی را نیز متحول کرده اند. برای مثال یک Tesla Semi(کامیون تازه رونمایی شده ی تسلا) را در نظر بگیرید:

 

تسلا رودستر نیز داستان مشابهی دارد، اما برای خودروهای سوپر اسپرت(supercars) به کار گرفته می شود. رودستر رکورد تمام عملکردهای ثبت شده را شکسته است و در عین حال به دلیل داشتن بخش های متحرک کمتر، فضای بیشتری در صندوق عقب وجود دارد، شما می توانید ۲ مسافر بیشتر سوار کنید و تنها با یک بار شارژ، ۱۰۰۰ کیلومتر طی کنید. جالب است در حالی که کارایی بهتری از رقبای خود دارد، هزینه ی آن نیز ۵ تا ۱۰ برابر از تمام خودروهای سوپر اسپرت ارزان تر است. به عبارت دیگر، خودروی شما صرفاً یک خودروی عادی و برای امور روزمره نبوده و می تواند یک سوپر اسپرت باشد. حتی SUV آن ها(خودروهای شاسی بلند آن ها) از لامبورگینی نیز بهتر عمل می کند.

حال باید دید که تسلا چه شباهت هایی به بیت کوین دارد؟ بیت کوین نیز همانند یک باتری بسیار کارآمد با بخشهای متحرک بسیار کم می باشد.

درست مانند تسلا که چهارچوب حمل و نقل را تغییر می دهد، بیت کوین نیز چهارچوب تأمین منابع مالی و اوراق بهادار را تغییر می دهد: بسیاری از مشکلات موجود و راه حل های ارائه شده برای آن ها، دیگر موضوعیتی نداشته و به سادگی از بین می روند.

 

 

نظر شما در اینباره چیست؟ آیا شباهت های و فوائد بیت کوین قابل قیاس با تسلا خواهد بود؟ چه نکات و مواد دیگری در بیان ساده مزیت های بیت کوین وجود خواهد داشت؟ نظرات و نکات خود را با ما در میان بگذارید.